Ako sa zisťuje endometrióza?

Zodpovedané
10. feb 2022

Dobrý deň,

od svojej prvej menštruácie (od 14 rokov) mávam bolesti. Prvé dva dni kŕče v podbrušku, zvracanie, hnačky. Mám 28 rokov a lekár mi vždy tvrdil, že ide o primárnu bolesť. Tá sa vraj po pôrode upraví a zmizne.

Brala som Aulin, ten ako tak zaberal. Posledný pol rok nemôžem kvôli bolestiam chodiť do práce. Kŕče trvajú prvé dva dni, potom prejdú. 2x som aj odpadla. Na preventívky chodím každých 6 mesiacov. Lekár mi vždy urobí ultrazvuk.

Dá sa choroba odhlaliť aj na preventívke?

Bojím sa, že či tie celé roky nešlo o primárnu bolesť ale o endometriózu. Iné ťažkosti nemám. Bolesti sú vždy len v prvý deň menzesu.

Objednala som sa do SonoClinik Košice na 3D/4D gynekologický ultrazvuk.

Sú potrebné aj iné vyšetrenia?

Ďakujem

Dobrý deň,

pravdepodobne skutočne pôjde o primárnu bolesť. Bežne mávajú ženy ťažkosti v prvé dni menzesu. Sú spôsobené sťahom maternice a odlúčením slizinice. Niektoré viac a niektoré vôbec. Ženy s endometriózou mávajú bolesti v podbrušku aj mimo menzes /napríklad pri styku/. Ale samozrejme stáva sa aj, že nemajú žiadne ťažkosti a diagnóza je stavená pri inom operačnom výkone.

Bežným ultrazvukom sa diagnostikuje veľmi ťažko, pokiaľ nie je prítomná napríklad endometriotická cysta na vaječníku. Odber krvi a markeru Ca-125 je tiež iba orientačný. Presná diagnóza sa stanoví až pomocou laparoskopie.

Čo Vám môžem poradiť je, že pokiaľ sa bolesť cyklicky objavuje, užite analgetiká už v úvode bolesti. Pretože pokiaľ ich užijete už pri rozvinutej, nemusia zaúčinkovať, alebo ich efekt sa dostaví s veľkým časovým odstupom. Jedna - dve tablety mesačne neuškodia.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník