Ako sa dá liečiť cysta?

Zodpovedané
5. júl 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Gynekológ mi skoro pri každej prehliadke nájde cystu. Naposledy mi predpísal antikoncepčné krúžky, ktoré som nepoužila. Odmietam brať antikoncepciu.

Bral mi aj krv a že všetko ok.

Môžem odmietnuť liečbu a žiadať inú liečbu cysty?

Ďakujem

Dobrý deň,

samozrejme liečbu odmietnuť môžete - je to Vaše telo, Vaše zdravie.

Pri neustále sa opakovanom výskyte cýst je najvhodnejšia liečba pomocou hormonálnej antikoncepcie, kedy je blokovaná ovulácia a teda aj tvorba cýst.

Pokiaľ Vám cysty nespôsobujú žiadne problémy /bolesti, meškajúci menzes/ a spontánne miznú, hormonálnu liečbu užívať nemusíte.

Treba však rátať aj so situáciou, kedy cysta narastie na väčšie rozmery, nezmizne a bude ju nutné operovať. Inak hrozí jej ruptúra /prasknutie/ na tzv. "zlom mieste" s krvácaním do brucha, alebo sa cysta otočí okolo vlastnej osi a priškrtí prívodné cievy, čo sa prejaví akútnymi bolesťami, prípadne až kolapsom. Obe situácie končia akútnym chirurgickým zásahom.

Alternatívou, ktorú niektoré ženy využívajú ako prevenciu vzniku cýst, pokiaľ odmietajú hormonálnu liečbu sú Gynex kvapky na rastlinnej báze, ktoré sa užívajú dlhodobo /aspoň 3 mesiace/ 3 - 9 kvapiek 1-3x denne. Efekt však nie je zaručený.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník