Ako riešiť nezhodu pri liečbe APA v tehotenstve?

Zodpovedané
13. máj 2022

Dobrý deň prajem,

Som po 2 potratoch (1 spontánny v 12 tt, 2. biochemické). Od novembra mi boli zistené opakovane pozitívne protilátky APA (antiforfolipidové). Začala som brať Anopyrin 100 od pokúšania sa otehotnieť do 12 tt. Od 12 tt mi hematologička kázala Anopyrin vysadiť a prejsť na Clexan 0,4.

Po poslednej kontrole a ultrazvuku u gynekológa v 13 tt mi po vypočítaní rizika 1:50 preeklampsie nariadila nasadiť gynekologička 100 Anopyrin do 37 tt (aby placenta dokázala vyživovať plod). Hematologička takúto liečbu odmieta a nevedia nájsť kompromis. Po 1 týždňovej liečbe 0,4 Clexan a 100 anp sa mi spustilo nezastaviteľne krvácanie z nosa (skončila som na pohotovosti).

Ocenila by som aj iný pohľad na liečbu ako od dvoch spomínaných lekárov. Nerada by som niečo zanedbala a o dieťatko prišla.

Ďakujem vám za odpoveď.

Dobrý deň,

užívanie Anopyrinu 100-150 mg 1xdenne vo večerných hodinách skutočne pomáha predchádzať rozvoju preeklampsie u tehotných. Výsledky štúdií na to jednoznačne poukazujú.

Ja osobne by som konzultovala iného hematológa, ktorý by prehodnotil kombináciu liečiv. Pokiaľ ste mohli užívať Anopyrin v prvom trimestri, prečo by ste ho nemohli užívať naďalej.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník