Ako riešiť dlhý menzes v 43 rokoch?

Zodpovedané
14. júl 2022

Dobrý deň,

už druhý mesiac po sebe mám dlhotrvajúcu menštruáciu. V máji mi vynechala úplne, v júni trvala 11 dní a teraz je to 12 ty deň a stále krvácam. Nejde o silné krvácanie, celý deň by som vydržala o dvoch vložkách. Na začiatku to bolo len také špinenie asi tri dni, potom začalo krvácanie ale vždy len trochu. Až posledné asi tri dni trocha zosilnelo, ale stále to je v pohode, teda nejedná sa o silné krvácanie. Len teda idú zo mňa akoby zrazeniny krvi, asi 2 cm veľké, za deň miniem 4 až 5 vložiek, plus na noc jednu. Len mám pocit akoby to deň od dňa bolo silnejšie a že to snáď ani neprestane. 🤷

Mám 43 rokov, pred dvomi rokmi mi vynechal raz menzes, potom som mala normálnu menštruáciu dva roky. Až teraz od mája to začalo takto haprovať. Chodím na pravidelné prehliadky, tento rok som bola v apríli, všetko bolo v poriadku. Lekár mi povedal, že sa môže jednať o predzvesť menopauzy a že ak mi vynecháva menzes a nie som tehotná, tak je to v poriadku. Ak teda nemám iné ťažkosti. Žiaľ môj gynekológ málokedy reaguje na moje otázky, väčšinou všetko označí, že je to v poriadku. Moc možností na zmenu lekára nemám, preto sa chcem takto informovať.

Respektíve či mám panikáriť a ísť k lekárovi hneď?

Ďakujem.

Dobrý deň,

bolo by vhodné absolvovať vyšetrenie či dôvodom dlhotrvajúceho krvácania nie je napríklad náhodou polyp.

Ak sa zdá byť všetko v poriadku, skúsila by som nasadenie progesterónu v druhej polovici cyklu.

Ak by krvácanie pretrvávalo aj po 14 dňoch, prípadne by sa ťažkosti opakovali aj v nasledujúcom cykle, bude vhodné nasadiť liečbu. Aj z hľadiska komfortu a preto, aby ste nakoniec neboli chudokrvná. Poraďte sa so svojím gynekológom.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník