Ako predchádzať cystám v prsiach?

Zodpovedané
11. júl 2021

Dobrý deň,

prvýkrát som bola som na ultrazvuku pŕs.

Sú moje výsledky v poriadku?

Ako predchádzať cystám v prsiach?

Užívajú sa proti cystám nejaké výživové doplnky?

Ďakujem

Dobrý deň,

Váš výsledok ultrazvuku prsníkov je v poriadku. Označenie BIRADS 2 - benígny nález – znamená negatívny nález, z pohľadu prítomnosti malignity.

Podľa nálezu máte drobné cysty alebo cystám podobné rozšírenia vývodov. Nepredstavujú riziko pre vznik karcinómu prsníka.

Ultrazvuková kontrola je vhodná minimálne každé 2 roky. Zároveň si realizujte pravidelné samovyšetrenie prsníkov, ideálne v období tesne po skončení menzes. Pri zmene nálezu je kontrola potrebná samozrejme ihneď.

Príčina vzniku cýst nieje úplne známa. Jedna z možných príčin môže byť bohatá strava na metylxantíny /káva, čaj, cola, syry, čokoláda, víno/. Skúste obmedziť metylxantíny v strave. Jednoznačná prevencia cýst však neexistuje. Do určitej miery je ich vznik daný geneticky.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník