Ako ovplyvňuje krátkodobý a dlhodobý stres počas tehotenstva vyvíjajúci sa plod?

Zodpovedané
17. feb 2022

Dobrý deň,

stretla som sa s názorom, že krátkodobý stres typu (rozčúlenie, nahnevanie, krátkodobý smútok/plač) nie je pre embryo/plod škodlivý. Je viac menej prirodzený a úplne sa mu nedá vyhnúť v bežnom živote.

Aby to nejako ovplyvnilo vyvíjajúce sa dieťa, musel by byť stres dlhodobý typu (tragická udalosť, smrť v rodine, vážna choroba, autonehoda).

Aký mate na to názor?

Je to pravda?

Ďakujem

Dobrý deň,

stres ako taký pôsobí všeobecne negatívne na náš organizmus. Jednoznačne intenzívny a dlhodobý stres sú silnejším negatívnym faktorom ako krátkodobý stres, ktorý zažívame všetci bežne v určitej prirodzenej miere.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník