Ako minimalizovať riziko rakoviny vaječníkov po veľa stimuláciach IVF?

Zodpovedané
2. jan 2022

Dobrý deň,

absolvovala som 7x IVF - dlhý protokol, 15x IUI, máme 2 synov.

Podľa MUDr. Čunderlíka (ktorý čítal moj spis) mi hrozí vysoké riziko vzniku rakoviny vaječníkov a on mi a mojej gynekologičke odporúča po ukončení dojčenia nasadiť antikoncepciu. A to preto, aby sa riziko minimalizovalo.

Moja gynekologička oponovala, že vďaka antikoncepcii môžem dostať rakovinu pečene. Mám 40 rokov, dojčím 17 mesačné dieťa. Od pôrodu som menštruáciu vďaka dojčeniu nedostala.

Ako mám postupovať?

Chcem minimalizovať riziko už aj preto, že môj manžel je onko pacient

Ďakujem

Dobrý deň,

nerozumiem veľmi vyjadreniu prečo by Vám kvôli nasadenej antikoncepcii hrozila rakovina pečene.

Nepoznám dopodrobna Vašu kompletnú anamnézu, vyjadriť sa mi preto celkom neprináleží. Ale riadila by som sa doporučeniami Dr. Čunderlíka.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník