Ako liečiť špinenie počas cyklu?

Zodpovedané
7. aug 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom špinenia počas cyklu. Niekedy mi začne slabé krvácanie už v priebehu sexu, niekedy nezávisle na sexe. Problém som riešila s gynekológom. Preventívne prehliadky absolvujem pravidelne. Gynekológ to uzavrel ako krvácanie z maternice, nie z krčku a zrejme je to hormonálnou nerovnováhou.

Začali sme sa snažiť o dieťatko, a preto mi nechce dať hormonálne lieky. Niekedy je špinenie v čase ovulácie. Mám jedine progesterón na 2 fázu cyklu, ale zdá sa mi že s ním špiním pred MS dlhšie ako bez neho. Začínam byť bezradná a dosť ma to stresuje.

Na folikulometrií som tiež bola kvôli takémuto krvácaniu/špineniu, ale doktorka videla už len nejakú tekutinu v priestore za maternicou, čo uzavrela ako prebehnutie ovulácie.

Niekedy sa to deje aj v prvej fáze cyklu, pred ovuláciou.

Viete mi poradiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

špinenie v období ovulácie je prirodzené. Je otázne či máte ovulácie presne na 14. deň MC. Môže prebehnúť skôr alebo aj neskôr. Pri užívaní progesterónu by ste však pred menzesom nemali špiniť dlhšie ako bez neho.

Pokiaľ bola vylúčená zápalová príčina /vrátane STD/, polyp či už krčka alebo dutiny maternice, prípadne dysplázia pri preventívnej prehliadke, bolo by vhodné zvážiť odber hormonálneho profilu. Možno bude potrebné navýšiť dávku progesterónu.

Snažiť sa v každom prípade o dieťatko treba 2-3x týždenne, nie iba v období očakávanej ovulácie.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník