Ako liečiť silnú menštruáciu a výtoky po pôrode?

Zodpovedané
18. júl 2021

Dobrý deň,

som už skoro 2 roky po pôrode. Išlo o prvé tehotenstvo (predtým som mala 1 umelé prerušenie). Od 2 - 3 cyklu od skončenia šestonedelia začali moje problémy. Napr. dosť silná menštruácia. Zo začiatku som musela mať tampón a aj vložku na noc, aj tak to nebolo dostatočné. Zo začiatku to bolo najhoršie. Veľakrát som si myslela, že som asi otehotnela a potratila.

Problémy trvajú dlhšie ako pred otehotnením (cca o 1 - 2 dni). Predtým som mala cyklus ako tak pravidelný, teraz je väčšinou skôr alebo presne. Počas cyklu mávam aj mierne kŕče, preháňa ma každý deň (aj 3x do dňa). Hlavne tá intenzita je pre mňa veľmi problematická, nakoľko to stále cítim počas dňa. Do dvoch hodín musím meniť tie najsilnejšie tampóny.

Po cykle mávam vodnatý výtok (to musím mať stále intímku). Niekedy v strede to už aj cítiť - ako keby amoniak. Občas ma zvykne bolieť podbruško, alebo na ľavej strane podbruška.

Na prehliadke po šestonedelí bolo všetko ok. Po 2 mesiacoch som mala ísť na ďalšiu prehliadku, ale kvôli covidu sa to zrušilo.

Čím môžu byť tieto problémy spôsobené a čo sa s tým dá robiť?

Čo je najvhodnejšie používať pri výtoku?

Akú kozmetiku, aké výživové doplnky a čaje odporúčate?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

určite vyhľadajte Vášho gynekológa, ktorý Vás komplexne vyšetrí, zistí príčinu Vašich ťažkostí a navrhne prípadnú terapiu.

Bez vyšetrenia, Vám poradiť neviem.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník