Ako liečiť cysty na vaječníkoch?

Zodpovedané
22. dec 2021

Dobrý deň,

v októbri na preventívke mi doktorka našla na vaječníkoch 2 cysty. Väčšia má 2,5 cm. Sú to endometriózne cysty, ca 125 mi vyšiel 62 a Roma index negatívny. Po mesiaci kontrola, cysty nezmenené.

Doktorka mi napísala Visane na 3 mesiace. Hormóny sa bojím brať, ale ak sa inak nedá, tak ok.

Je lepšie riešit rovno laparoskopiu a potom tehotenstvo?

Bojím sa, že je to rakovina na vaječníkoch a s týmto strachom mám byť ešte ďalšie 3 mesiace. Spôsobuje mi to veľký stres.

Dá sa na sone rozlíšiť endo cysta a rakovina?

Ak by sa dalo, chceli by sme ešte 1 dieťatko. Mám 37 rokov, jedno dieťa. Problémy žiadne, cyklus ako hodinky aj menzes aj ovulácia pomaly na hodinu presne.

Ako odporúčate riešiť môj problém?

Ďakujem

Dobrý deň,

2,5 cm cystu, aj keď endometriotickú určite nie je vhodné riešiť hneď laparoskopiou a to predovšetkým ak plánujete tehotenstvo. Prišli by ste zbytočne aj o časť zdravého vaječníka.

Onkomarkery Vám pekne rozlíšili, že sa skutočne jedná o endometriotické cysty a nie zhubné. Onkomarker Ca-125 býva pri endometrióze práve takto mierne zvýšený.

Visanne je určite vhodná voľba. Ešte lepšie je však plánovať tehotenstvo čím skôr. Nie len, že je najlepšou liečbou endometriózy tehotenstvo, ale vyčkávaním (a to hlavne bez liečby) znižujete šancu spontánneho počatia pre šírenie ložísk endometriózy.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník