Ako liečiť chronickú mykózu?

Zodpovedané
11. júl 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. 6 rokov trpím chronickou mykózou. Vyskúšala som všetko, čo mi gynekológ odporučil. Aj on je už bezradný.

2x ročne chodím na cytológiu a všetko mám v poriadku. Pri výteroch nevyjde nikdy žiadny patogén. Vyšetrenie u imunológa bolo v poriadku. Cukrovku nemám.

Vyskúšala som všetky možné voľnodostupné preparáty na trhu a aj tie na predpis. Výplachy, liečiva, maste, sedavé kúpele v bylinkách, koloidné striebro, injekcie na posilnenie imunity, ženské probiotiká, cesnakové preparáty, aniónové vložky, tampóny s probiotikami.

Kúpaliskám sa vyhýbam, nosím len bavlnenú bielizeň. Žiadne mydlá a ani aviváž nepoužívam. Cukru sa vyhýbam.

Manžel bol vyšetrený na urológii a výsledky mal tip top. On ťažkosti nemá. Vyskúšala som protikvasinkovú diétu - bez zmeny. Čokoľvek vyskúšam, stále mi ostáva jedno jediné - fungovať nonstop na Clotrimazole. Bez toho sa objaví mykóza ako hrom a ja sa idem zblázniť.

Dá sa mi nejako pomôcť?

Ďakujem

Dobrý deň,

jedná sa o veľmi zložitú problematiku, ktorej liečba častokrát nemá konca.

Pokiaľ ste vyskúšali všetko horeuvedené, skúste ešte nasledovnú kombináciu /samozrejme po preliečení akútnej mykózy, ktorá musí byť dostatočne dlho - aspoň 15 dní/.

Skúste Clogin vaginálne výplachy vrámci pravidelnej intímnej hygieny - obsahuje kyselinu boritú, ktorá pôsobí cielene proti kvasinkám. Pridajte do liečby Candivac, ktorý je nutné užívať dlhodobo v schéme 10 dní užívať a 20 dní pauza /opakovať aspoň 3-6x/.

Zároveň skúste pridať do liečby probiotiká Multi acidophillus /fotku pripájam/, ktoré sa užívajú striedavo jeden deň perorálne a ďalší deň vaginálne /aspoň 3 mesiace/. Protikvasinkovú diétu dodržiavajte neustále. Užívajte Zinok.

Ďalšou možnosťou, ktorú ste už predpokladám vyskúšali je užívanie celkových antimykotík, dlhdobo /jeden rok/, ktoré eliminujú kvasinky v celom tele.

Medzi ostatné možnosti radíme:
Enzymoterapiu - Wobenzym 2x8 10 týždňov.

Autovakcínu - pripravuje sa z kmeňov vykultivovaných z pošvy pacientky. Priznám sa však, že som zatiaľ túto možnosť nebola nútená vyskúšať, preto neviem aká je jej reálna dostupnosť na Slovensku. Konzultujte túto možnosť so svojím imunológom - alegorgológom.

Držím palce.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník