Ako ešte môžem riešiť bolesť pod pravým rebrom v 29 tt?

Zodpovedané
11. júl 2022

Dobrý deň,

poraďte mi prosím, lebo som už zúfalá. Pred tehotenstvom som užívala tabletky na reflux, vysadila som ich. Doteraz som to zvládala ok, no posledné 2 týždne (začala som 29 tt) pociťujem pálenie vpravo pod rebrom, ide to až k lopatke, páli ma žalúdok, cítim aj kyselinu, pocit tlaku v žalúdku... Bola som u lekárky, urobila odbery ako KO, CRP, minerály, pečeňovky, všetko mám v poriadku. Gynekologicky tiež všetko ok, aj moč. Mám znova nasadiť lieky Omemyl 20 mg, ktoré som užívala pred tehotenstvom. Užívam už týždeň, je to trošku lepšie. Žlčník nemám. Bola som aj na gastre, inú liečbu mi nasadiť nemôžu. Vraj môže aj dieťaťa tlačiť hore alebo to môže byť aj z chrbtice. Že len vydržať. Bolesti sú niekedy v pohode, inokedy hrôza.

Skúste mi niečo prosím poradiť, ak sa dá, prípadne, ktoré vyšetrenia ešte absolvovať.

Ďakujem.

Dobrý deň,

ak je vylúčená tehotenská patológia, tak liečba zostáva na gastroenterológovi. Áno, skutočne môže aj rastúca maternica tlačiť a zhoršovať tažkosti.

Základom je neprejedať sa, nejesť ťažké jedlá a po jedle zostať sedieť aspoň 30 min, nesmiete si hneď ľahnúť, ideálne je aj ležať v polosede.
Na pálenie záhy pomáha aj zázvor. Či existujú voľnopredajné pastilky napríklad Maalox.

Prípadne absolvovať neurologické/ortopedické vyšetrenie kvôli dif.dg. bolestí chrbtice.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník