Ako dlho sa užíva progesterón počas tehotenstva?

Zodpovedané
15. feb 2023

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom užívania magnézia a progesterónu v tehotenstve.

Momentálne som v 8. mesiaci tehotenstva (32+2) a magnézium užívam od 4. mesiaca kvôli tvrdnutiu bruška 3x2 tablety. Pri poslednej kontrole pred 10 dňami mi robili cervikometriu a zistili skrátenie krčka na hodnotu 2,45 cm. Vraj je to hraničná hodnota a nemusím prepadať panike. Na zastavenie skracovania mi bol predpísaný prípravok Progestanelle 100 mg v dávkovaní 2-0-3 tbl vaginálne. Bolo mi povedané, že ho mám užívať do 34. týždňa.

Malo by význam pokračovať v užívaní aj po 34. týždni?

Ako dlho môžem užívať magnézium v dávke 3x2 tbl?

Mám ho začať vysadzovať postupne?

Ďakujem

Dobrý deň,

magnézium užívajte do ukončeného 36. týždňa kľudne v zaužívaných dávkach. Potom ho vysaďte, nie je potrebné ho vysadiť postupne.

Čo sa týka Progestanelle, tak je určite potrebné ho užívať do ukončeného 34. týždňa. Neskôr už jeho užívanie nutné nie je.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník