Ako dlho prežijú spermie?

Zodpovedané
20. nov 2022

Dobrý deň prajem,

najprv sa Vám chcem veľmi pekne poďakovať za každú zodpovedanú otázku ktorú som Vám položila. 🙂 Teraz by som potrebovala poradiť s nasledovným "problémom" - možno vyzniem smiešne, ale za opýtanie sa nič nedám. Raz som sem písala, že ja som zdravá, priateľa zatiaľ do vyšetrení netlačím, užívam Inofolic - v budúcnosti zakúpime aj Folandrol, snažíme sa krátko. Priateľ pracuje v zahraničí a nechránený styk sme mali 5 dní pred ovuláciou. Keďže je doma menej, je ťažko vystihnúť tie najdôležitejšie dni pri snažení sa o bábätko. 😓

Chcem sa teda opýtať, ako dlho prežijú spermie po styku v organizme ženy?

Alebo ako to nazvať... Vždy, aj keď neviem či je to zbytočné, ešte poležím s nohami hore alebo sa podložím vankúšom (vraj aj to vie pomôcť).

Chcem sa na Vás obrátiť ešte s jednou otázkou. Na poslednej preventívnej u gyn. som bola 22. 4. tohto roku, chodím pravidelne. Nechodím tam často, keďže nepociťujem žiadne ťažkosti, no preventívne zásadne nikdy nevynechávam. Minulý rok som sa veľmi dlho liečila na žihľavku a prešla som ťažkou liečbou kortikoidmi.

Hoci ich už neužívam, nemôžu mať nejaký vplyv negatívny aj v budúcnosti alebo sťažiť z mojej strany počatie bábätka?

Ja sa cítim dobre, žihľavka zmizla a kortikoidy mi podávali injekčne aj liekmi. Dúfam, že tá žihľavka mi nezanechá problémy s otehotnením, pretože som si pri nej zažila dosť.

Ďakujem krásne za Vašu odpoveď, aj za každú radu či odporúčanie, ktoré ste mi napísali. ❤️🙂

Dobrý deň,

spermie prežijú 5-6 dní.

Užívanie kortikoidov v minulosti nijako neovplyvní vývoj plodu.

Držím palce! 🙂

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník