Ako dlho je potrebné čakať s ďalším tehotenstvom po potrate v 22. týždni?

Zodpovedané
25. jan 2022

Dobrý deň,

pred pár dňami som potratila v 21. týždni + 5 dní po dvojtýždňovej hospitalizácii. Bolo to moje druhé tehotenstvo. Prvé dopadlo úspešne.

V 20. týždni som po špinení išla do nemocnice, kde zistili, že sa mi spotreboval takmer celý krčok a bola som na prst otvorená. Necelý mesiac na predošlej kontrole krčok nevykazoval žiadne problémy. Tzv. tiché otváranie bez príznakov.

Pri prvom tehotenstve som skracovanie a otváranie citila ako pichanie v krčku a od 29. týždňa som mala nariadený kľudový režim. Rodila som v 38. týždni +3 dni.

Teraz to otváranie pokračovalo a nasledoval mierny odtok plodovej vody. O dva týždne kontrakcie s krvácaním a potratom. Dcérka ešte žila. Bolo potrebné dočistenie.

Kedy sa odporúča najskôr ďalšie tehotenstvo?

Aké kroky odporúčate pri ďalšom tehotenstve vzhľadom na nepostačujúci krčok?

Ďakujem

Dobrý deň,

keďže bolo nutné realizovať zákrok, tak je potrebné počkať 3 mesiace.

Čo sa týka predčasného pôrodu, na zváženie je preventívna realizácia serkláže (zašitie krčka maternice). Samozrejmosťou je kľudový režim od začiatku tehotenstva a progesterón vaginálne.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník