Aké vyšetrenie ešte môžem absolvovať, ak mám ťažkosti aj po dobratí ATB?

Zodpovedané
10. nov 2022

Dobrý deň, pani doktorka,

som v 23. tt, prvé skončilo MA s RCUI v 11. tt. Už dlhšiu dobu pozorujem vodnatý výtok, číry bez zápachu, občasne bledožltý. Okrem výtoku mám bolesti a pichanie v oblasti močovej trubice/klitorisu, pošvy a konečníka. Nasadený som mala Monural a Fluomizin, kultivácia moču bola negatívna a ster z pošvy odhalil len Enterococcus.

Moje ťažkosti však aj po dobratí ATB pretrvávajú, navyše som už druhý týždeň PN a nariadený mám kľudovy režim, nakoľko mi tvrdne brucho. Denne užívam 3 - 4 Magneroty. A užívam probiotiká Gynimum 2x denne. Obavám sa, či nemôžem mať nejakú infekciu alebo baktériu alebo zápal, ktorý stery neodhali a môžu mat negatívny dopad na tehotenstvo, nakoľko mám aj tvrdnutie.

Aké vyšetrenia je možné ešte realizovať?

Čo mi odporúčate prosím?

Ďakujem.

Dobrý deň,

kľudne môže ísť aj o bežný tehotenský výtok. Vodnatý, do biela-žlta, bez zápachu či svrbenia je bežný tehotenský fluor. Gynimun tiež bežne vyvoláva vodnatý výtok.

Čo sa týka pichania, môže byť spôsobené samotným tehotenstvom a zmenami s ním spojenými.

Je možné s odstupom času skontrolovať výter opäť. Aby bola istota, že ste sa zbavili aj Enterokoka. Dodržujte kľudový režim, veľa pite, Magnézium môžete bezpečne užívať aj v dávke 3x2 tbl. Ak by tvrdnutie neutíchalo, vyhľadajte najbližšiu gynekologickú pohotovosť, prípadne Vášho gynekológa. Bude nutné naordinovať ďalšiu doplnkovú liečbu.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník