Aké vyšetrenia sa robia pri podozrení na zápal vaječníkov?

Zodpovedané
31. aug 2022

Dobrý deň,

mám 17 ročnú dcéru, dnes ju začalo bolieť v podbrušku na 1 strane a štípať tam dole, mala aj teploty 38,7 ale podarilo sa ju zraziť tabletkami. Bola u svojej detskej doktorky ktorá jej prehmatala brucho, pýtala sa na nejaké veci a povedala, že asi to bude zápal vaječníkov. Poslala ju preto na gynekológiu. Že jej musia urobiť vaginálne sono.

Chcela by som sa Vás spýtať aké vyšetrenia sa robia pri takomto podozrení a či sa robí vaginálne sono aj dievčatám, čo nemali pohlavný styk (dcéra ešte styk nemala)?

Ďakujem.

Dobrý deň,

vaječníky jej vedia vyšetriť ako abdominálnou sondou (cez bruško). Nech sa pred vyšetrením nevyciká, plný močový mechúr pomôže vaječníky zobraziť.

Vaginálne ju tiež nevyšetria, podľa uváženia lekára ju môžu vyšetriť cez konečník.

Určite jej odoberú krv.

Nepíšete, na ktorej strane ju podbruško bolí, ak je to vpravo, musia vylúčiť tiež zápal slepého čreva.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník