Aké vyšetrenia mám podstúpiť, keď mám lymfatické uzliny v axile?

Zodpovedané
15. feb 2023

Dobrý deň,

pri pravidelnej sono prehliadke pŕs mi rádiológ oznámil, že mám reaktívne zväčšené uzliny v ľavej axile do 1,2 cm. Žiadne iné ťažkosti nemám, uzliny som si dokonca ani sama nenahmatala.

Povedal, že sa nemám báť. Vraj to môže byť z infekcie. Momentálne však ťažkosti žiadne nemám. Naposledy som mala angínu v decembri. Po prečítaní niekoľkých internetových príspevkoch mám však strach.

Rádiológ mi neodporučil ďalšie vyšetrenia.

Mala by som podstúpiť ďalšie testy?

Napríklad zápalové paramentre krvi.

Mám zopakovať sono po pár mesiacoch?

Ďakujem

Dobrý deň,

skutočne sa nemusíte obávať.

Lymfatické uzliny v podpazuší má každý jeden človek. Tak ako krčné uzlinky reagujú na infekt, tak ak uzlinky v ruke môžu zareagovať pri infekcii ale aj preťažení. Časom sa môžu zmenšiť, ale môžu zväčšené aj pretrvávať pri chronickom dráždení.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník