Aké veľké je riziko poškodenia plodu pri užívaní ATB?

Zodpovedané
12. okt 2022

Dobrý deň,

rada by som sa spýtala ohľadom užívania antibiotík (Normix) počas počatia. S manželom sme mali nechránený styk v sobotu a nedeľu a atb som dobrala v pondelok (nie akt. týždeň). Po dobratí som začala brať Femibion.

Aké veľké je riziko poškodenia plodu?

Dlhé roky sa nám nedarilo a nečakali sme, že zrovna keď budem brať atb zostanem tehotná. Sex sme mali len tieto dva dni od poslednej ms do zistenia tehotnosti.

Ďakujem.

Dobrý deň,

liek sa z preventívnych dôvodov neodporúča užívať rifaximín počas gravidity, pretože nie sú k dispozícii žiadne údaje o užívaní rifaximínu tehotnými ženami. V štúdiách na zvieratách sa ale nezistil žiadny priamy ani nepriamy škodlivý vplyv z hľadiska reprodukčnej toxicity.

Neobávajte sa. Užívanie antibiotika by nemalo mať negatívny vplyv na plod.

Držím palce!

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník