Aké sú riziká pri užívaní antibiotík v prvom trimestri?

Zodpovedané
26. aug 2021

Dobrý deň,

mala som zapal močového mechúra, doktor mi predpísal ciprofloxacin. Brala som ho 5 dní. Následne o 2 týždne som zistila, že som tehotná. Dnes som v 9. týždni.

Aké sú riziká?

Ako môžem zistiť, či už sú poškodenia plodu?

Ďakujem

Dobrý deň,

neobávajte sa, v dôsledku užívania daných antibiotík prekoncepčne, alebo teda zhruba v období koncepcie sa plod určite nepoškodil.

V cca 12gt. tehotenstva absolvujete prvý dôležitý ultrazvuk, kedy by boli prípadne hrubšie anomálie viditeľné. Budú sa tiež realizovať základné skríningové vyšetrenia z krvi na najčastejšie trizómie /Downov sy., Edwardsov sy., Patauov sy./.

Najdôležitejší - morfologický ultrazvuk Vás čaká až 20gt.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník