Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať na váš názor. Som prvorodička, ktorá porodila 11. 8. 2022, žiaľ akútnou sekciou, svojho prvorodeného syna. Tehu bolo bezproblémové, zvyčajne som mala vyšší tlak, ale nikto to neriešil. Pri poradniach na pôrodníckom ma hospitalizovali pre extrémne vysoký tlak (185/115). Užívala som následne Dopegyt 6 tbl denne. Pri liečbe už bol tlak relatívne ok (max hraničný).Trápili ma aj opuchy nôh. V 41 tt som opuchla extrémne, tlak vysoký. Snažili sa znížiť aby som išla rodiť prirodzene, ale nakoniec keď došli výsledky krvi a moču (vyššia kyselina močová, proteíny 3+ a pod.) a tlak bol stále vysoký, nasledovala akútna sekcia, spinal, kde mi následne našli aj tekutinu v bruchu. Počas sekcie tlak vysoký, lekári išli závratnou rýchlosťou aby malého vybrali a mňa čím skôr dali dokopy. Prietoky aj ozvy boli vždy v poriadku. Aj keď viem, že sme sa všetci snažili o prirodzený pôrod, psychiky som sa s tým akosi nezmierila.
Moja otázka však znie - aký máte názor na prípadné ďalšie tehotenstvo?
Mám 32r, ďalšie bábätko by som rada až tak o cca 3 roky. Pred tehu som sa liečila na arytmiu. Počas tehu som už lieky brať nemala, maximálne magnézium. Bojím sa, aby sa situácia nezopakovala a prípadne nedopadlo to ešte horšie. Veľmi by som chcela ešte jedno. Ale neviem nakoľko je šanca, že preeklampsia opäť postihne mňa… Ešte som nediskutovala s mojím gyn. a ani s lekárkou, ktorá ma mala na starosti pred pôrodom.
Ďakujem za vás názor.
Dobrý deň,
je zvýšené riziko opätovného rozvoja preeklampsie aj v ďalšom tehotenstve.
Vrámci profylaxie by sa mal v úvode ďalšieho tehotenstva nasadiť Anopyrin 100-150mg 1x denne večer, ktorý by sa užíval počas celého tehotenstva.
Základom sú potom pravidelné kontroly a správna korekcia tlaku (aj hraničného 140/90mmHg).
Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník