Aká liečba je vhodná po operácii endometriózy?

Zodpovedané
10. mar 2023

Dobrý deň,

v júni mi vďaka laparoskopii diagnostikovali endometriózu. Od októbra mám nasadenú liečbu s liekmi Endovelle. Bolesti som mala hneď po operácii. Potom sa to zmiernilo. Následne zasa prišli stavy, že mám bolesti. Aj počas liečby s Endovelle som mala občas bolesti v podbrušku. Od piatku sa to len zhoršuje.

Mám ešte poslednú krabičku Endovelle (mala som polročnú liečbu). Nechcem ísť na ďalšiu operáciu. Môj gynekológ má momentálne dovolenku do pondelka. Takže asi len vydržať, aj keď som len v bolestiach.

Aké lieky by sme odporúčali vy?

Čo by mi mohlo pomôcť?

Ďakujem

Dobrý deň,

najlepšou liečbou je otehotnieť. Kým nemenštruujete, ložiská endometriózy sú neaktívne a nešíria sa. Škody, ktoré však napáchala už nezvrátite.

Endovelle je účinnou terapiou, doporučila by som ho užívať dlhšie ako 6 mesiacov.

Čo sa týka akútne vzniknutých bolestí, nemusia súvisieť so samotnou endometriózou. Prichádza do úvahy napríklad aj cysta na vaječníku.

Pokiaľ by sa ťažkosti prehĺbili, vyhľadajte gynekologickú pohotovosť alebo zastupujúceho gynekológa.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník