Aká antikoncepcia je vhodná po dvoch pôrodoch, keď už ďalšie tehotenstvo neplánujem?

Zodpovedané
2. júl 2021

Dobrý deň,

mám za sebou cisársky rez a aj spontánny pôrod behom 2 rokov. Predtým som užívala viac ako 10 rokov hormonálnu antikoncepciu. V rodine sa vyskytla embólia, tak mám z nej obavy.

Ďalšie tehotenstvo už neplánujem.

Aká antikoncepcia je vhodná?

Ďakujem

Dobrý deň,

vyššie riziko a potrebná opatrnosť je pokiaľ sa vyskytla emólia/trombóza predovšetkým u prvostupňových príbuzných /rodičia, súrodenci/. Pokiaľ ste 10 rokov užívali hormonálnu antikoncepciu a nevyskytol sa počas tohto obdobia žiadny problém, myslím, že by ste mohli pokračovať v jej užívaní. Samozrejme raz ročne počas jej užívania je u Vás viac než vhodné skontrolovať zrážacie faktory.

Čo sa týka antikoncepcií, je potrebné voliť antikoncepciu s nízkou dávkou estrogénov, ideálne bez obsahu estrogénov, rovnako zvoliť vhodnú gestagénnu zložku.

Ďalšou možnosťou je vnútromaternicové teliesko /nehormonálne, event. je vhodné aj hormonálne s obsahom levonorgestrelu, ktoré má nízke riziko vzniku trombóz/embólií/. Jeho výhodou je, že sa ponecháva v maternici priemerne 5 rokov.

Pokiaľ už tehotenstvo neplánujete, prichádza tiež do úvahy sterilizácia - podviazanie vaječníkov.

Ďalej si môžete zvoliť bariérovú metódu /kondóm/ a spermicídne látky /Pharmatex vaginálny krém alebo tablety/.

Ak si chcete byť istá, že ste nezdedili predispozíciu na vznik embólie je tu možnosť vyšetrenia hematológom, ktorý u Vás odberom krvi vylúči/potvrdí eventuálny výskyt trombofilných mutácií.

Určite sa poraďte so svojím gynekológom, ktorý pozná Váš zdravotný stav najlepšie.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník