Ak nemám HPV a ani nejaké pohlavné choroby, môže mi vyjsť Ascus?

Zodpovedané
27. aug 2022

Dobrý deň, pani doktorka,

cytológia mi vyšla Ascus, teda pap 2.

Prídu s bežnou cytológiou aj výsledky, že je alebo nie je tam prítomné HPV? Neskôr sa objednám na podrobnejšiu lbc cyto.

Ale spýtam sa, ak nemám HPV a ani nejaké pohlavné choroby, môže mi vyjsť Ascus?

Čo môže spôsobovať zápal krčka okrem týchto chorôb?

A už keď si zaplatím za Lbc, tak tam sa automaticky vyšetrujú chlamýdie, mykoplazmy, ureaplazmy a HPV?

Iba tieto choroby spôsobujú zápal krčka?

Ešte sa chcem spýtať, mám 2 problémy. 1 že sa mi skrátil mens. cyklus, teda špiním 5 - 7 dní pred menzes a druhý problém, že mám PMS asi, ale pred menzes mám migrény, som nervózna, strašná chuť na sladké. Pozerala som na internete, čo to môže spôsobovať, v 1 prípade sa píše, že sa rýchlo zníži progesterón, v druhom sa zníži estrogén pri PMS. Chcela som to zatiaľ riešiť niečím voľnopredajným, ale neviem či kúpiť niečo na zvýšenie progesterónu alebo estrogénu. Napr. Agnucaston... Hlavne neviem, ktorý hormón robí problém a či kvôli zvýšeniu, alebo zníženiu. a strašne mi padajú vlasy, neviem či to riešiť s gynekológom alebo endokrinológom.

Myslím, že aj v tomto prípade v tom budú hormóny, ale aké?

Ďakujem za vysvetlenie a želám pekný deň.

Dobrý deň,

vrámci konvenčnej cytológie môže byť poznámka vo výsledku o známkach prítomnosti HPV infekcie. Na potvrdenie sú potrebné ďalšie testy. Vrámci LBC je možné vyšetriť aj prítomnosť HPV infekcie. V niektorých laboratóriách aj CHLMU. Overte si to u svojho ambualntného gynekológa.

Výsledok ASCUS znamená nešpecifické bunkové zmeny, ktoré sú najčastejšie spôsobené zápalom (aj napríklad bežným bakteriálnym) či rankou na krčku. Samozrejme ako predstupeň bunkových zmien, ktoré sú pri HPV infekcii tiež nie je možné vylúčiť.

Agnucaston na zmiernenie PMS príznakov môžete skúsiť. Prípadne si ženy pochvaľujú aj Gynex kvapky na nastolenie hormonálnej rovnováhy.

Pokiaľ by špinenie pretrvávalo aj po 3 mesiacoch užívania doplnkov, bude pravdepodobne nutná hormonálna liečba. Špinenie pred menzesom obvykle značí nedostatok progesterónu.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník