Zmení sa po presunutí hypotéky aj úrok?

Zodpovedané
4. sep 2023

Dobrý deň,

zvažujeme predaj 3-izbového bytu v Bratislave. Trhová hodnota je cca 300 000 eur. Následne chceme kúpiť dom v hodnote cca 300 000 eur mimo Bratislavy. Na byt máme 120 000 eur hypotéku s úrokom 1% a fixom na 7 rokov.

Je možné predať byt a presunúť túto hypotéku na nový dom?

Keď sa presunie hypotéka, bude zmenený aj úrok?

Alebo nám zostane ten 1%?

Je možné hypotéku navýšiť napr. na 150 000 eur?

Príjem s manželom máme dobrý a máme 35 a 38 rokov.

Ďakujem

Dobrý deň,

úrok by ostal rovnaký iba v prípade, že by ste najprv hypotéku presunuli na inú nehnuteľnosť (rodičovskú alebo novokupovanú - s tým by však na 99% predávajúci nesúhlasili). Následne by ste predali nehnuteľnosť bez hypotéky a vyplatili v hotovosti predávajúcich.

V opačnom prípade by sa úrok menil. Rovnako tak by sa menil aj v prípade navýšenia o viac ako 2 000 eur. Jedine to viete urobiť tak, že aktuálnu hypotéku presuniete na inú nehnuteľnosť, zachováte si podmienky a zoberiete druhú hypotéku v tej istej banke na zvyšných 30 000 eur. Tam budete mať aktuálne úrokové podmienky.

Štandardne sa však robí väčšinou to, že sa najprv schváli hypotéka nech si viete overiť či Vám to všetko pekne prejde. Do podmienok sa dá, že aktuálna hypotéka bude v čase čerpania vyplatená no a následne predáte byt, vyplatíte hypotéku, načerpete si novú hypotéku a vyplatíte predávajúcich.

Je to náročnejší proces a je dôležité prepočítať všetky možnosti a naplánovať postup, aby ste to mali čo najlacnejšie a zároveň, aby ste neurobili chybu.

Ak by ste potrebovali pomoc počas vybavovacieho procesu + pomoc pri prepočítaní všetkých Vašich možností, pokojne mi napíšte na mail. Rád Vám poradím.

Jakub Vojčik - Finančný konzultant
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0944 214 816
web: www.reylon.sk