Z menšieho do väčšieho bytu. Aké máme možnosti?

Zodpovedané
5. mar 2022

Dobrý deň,

bývame v jednoizbovom byte na ploche 37 m2. Dvaja dospelí, dvojročné dieťa. Som tehotná, na materskej. Dcéra chodí do súkromnej škôlky, ktorej náklady prevyšujú čo dostanem od štátu (plánovala som nástup do práce). Potrebujeme viac miesta.

Jednoizbový byt vlastníme, ale hypotéka je aktívna do roku 2028. Uvažujeme o jeho prenájme a vzatí novej hypotéky na väčší byt do 200 000 eur. Po 5 rokoch by sme chceli obe nehnuteľnosti predať a kúpiť “finálne bývanie“. Niečo našetrené máme, muž má dobrý príjem. Ja sa chcem vyhnúť stresu z prípadného platenia dvoch hypoték.

Čo by ste nám odporúčali?

Aké máme možnosti?

Ďakujem

Dobrý deň,

v prvom rade si musíte Vy ujasniť s mužom, akou cestou pôjdete k Vášmu "finálnemu bývaniu".

Rozumiem, že byt je Vám už malý a že hľadáte možnosti riešenia.

Ak má Váš muž dobrý príjem a máte aj dostatočnú rezervu, tak je to naozaj aj o tom, že si stanovíte, či chcete podstupovať ten stres z dvoch hypoték po tú dobu 5 rokov, alebo či nie je už rozumné sa hneď pozrieť na tú Vašu predstavu finálneho bývania teraz. A to predať súčasný byt, zvýšiť ešte viac finančnú rezervu pre tento zámer a pustiť sa rovno do toho, čo podľa Vás je to "finálne bývanie".

V praxi sa stretávam, že prílišné špekulovanie môže priniesť aj trápenie. Pri prenájme si treba ujasniť, že nie vždy je to také ružové, že dáte niečo do nájmu a ono to bez problémov "šlape". Nájomcovia sa môžu striedať, môžu občas aj niečo poškodiť a v neposlednom rade, môže byť problém mať nájomcov. Je potrebné sa pripraviť aj na možnosť, splácania oboch tých hypoték naraz. Otázka je, či to stojí za špekuláciu na 5 rokov, že to všetko teda klapne a budete mať viac ako keby ste išli do toho "finálneho" riešenia hneď.

Čo sa týka možností a scenárov, tak je ich niekoľko, napr.:

  • malý byt predáte, zlúčite hotovosti a pôjdete riešiť finálne bývanie
  • malý byt prenajmete, zoberiete si ďalšiu hypotéku a miniete rezervu (resp. predpokladám, že významnú časť rezervy, ak nie celú) na dofinancovanie toho väčšieho bytu
  • malý byt predáte, dofinancujete väčší byt a o tých 5 a viac rokov budete riešiť to "finálne" bývanie (to asi predpokladám, že je dom, keď ten väčší byt by Vám ešte nestačil)

No a pre každý tento scenár môže existovať niekoľko finančných riešení, čo sa bude odvíjať napr. aj od toho či budete chcieť/musieť minúť celú rezervu, či budete potrebovať si dokonca vytvoriť rezervu, ak by Vám napr. vypadol nájomca po určitý čas, či sa podarí predať obe nehnuteľnosti za 5 rokov k Vašej spokojnosti a dostatočne rýchlo (akt teda záleží na čase že to chcete riešiť o 5 rokov určite). A možno sa to bude odvíjať aj od toho, či by ste vedeli niekde bývať medzičasom, kým toto vyfinancujete. Alebo či by ste chceli radšej svoju rezervu podržať v čo najväčšej miere a dokážete si pomôcť aj s ďalšou (napr. rodičovskou) nehnuteľnosťou. Dôležité aj bude, či teda budete potom to finálne riešenie stavať (ak to bude dom) svojpomocne alebo cez dodávateľa.

Myslím, že celé sa to odvíja najmä od toho, čo sa s mužom dohodnete, ktorá je tá preferovaná možnosť a pre túto si treba urobiť prieskum a spočítať to (a rátať realisticky aj nie s ideálnymi scenármi).

Najmä Vám prajem, aby ste to Vaše ďalšie bývanie (možno ešte nie finálne) mali viac prispôsobené potrebám Vašim aj celej rodiny.

PS: zvážil by som sa pozrieť rovno aj na tú možnosť bez špekulácií. Teda ako vyriešiť to ideálne "finálne" bývanie už teraz.

Držím palce

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk