Výročie fixácie úroku hypotekárneho úveru počas materskej dovolenky. Ako postupovať?

Zodpovedané
20. aug 2024

Dobrý deň,

som slobodná a mám kúpenú nehnuteľnosť cez hypotekárny úver. Fixáciu úroku mám nastavenú na 3 roky a budúci rok ma čaká refixácia s aktuálnym zostatkom asi 60% ceny nehnuteľnosti. Na konci roka sa mi narodí bábätko, takže v čase refixácie budem poberať už iba materskú dávku (najvyššia možná). V rámci hypotéky chcem pokračovať ako dlžník naďalej sama a založená na danom úvere bude len predmetná nehnuteľnosť.

Ponúkne mi aktuálna banka bez ohľadu na moju situáciu 2 mesiace pred výročím fixácie novú ponuku úrokovej sadzby?

Budem môcť plynule pokračovať ďalej v rovnakej banke, iba teda s iným úrokom?

Bude banka skúmať moju situáciu (príjem, dieťatko, slobodná)?

Môžem sa rozhodnúť prípadne požiadať aj inú banku o refinanc hypotekárneho úveru?

Príjem iba materská, dieťatko a stále status slobodná, bez záujmu pridať inú osobu ako dĺžnika k mojmu úveru a bez založenia ďalšej nehnuteľnosti.

Alebo by ste mi odporučili refinancovat hypotekárny úver pred výročim fixácie s pokutou s ohľadom na fakt, že este stále poberám bežný plat od môjho zamestnávateľa?

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, banky majú povinnosť poslať najneskôr 2 mesiace pred koncom fixácie nové podmienky (úrok, fixáciu a splátku). Ak s tým budete súhlasiť, tak to len necháte tak a automaticky sa Vám to aktualizuje. Ak nebudete súhlasiť, viete požiadať banku o retenciu (vyjednať si lepší úrok), alebo refinancovať do druhej banky.

Nie, už sa nič nebude skúmať ak ostanete v tej istej banke, iba Vám prídu nové podmienky. O inú banku budete mať možnosť požiadať, no až po návrate do zamestnania.

Ja osobne by som zvážil už aj teraz iné možnosti, lebo si viete schváliť hypotéku aj skôr ale reálne refinancovať až na výročie fixácie, aby ste sa vyhli pokute. Záleží teda kedy máte to výročie fixácie.

Jakub Vojčik - Finančný konzultant
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0944 214 816
web: www.reylon.sk