Uspejem so žiadosťou o refinancovanie hypotéky spolu so stavebným úverom?

Zodpovedané
12. aug 2024

Dobrý deň,

mám 37 rokov, 2 deti, som rozvedená, bez partnera. Na deti mám súdom určené výživné zasielané na účet 230 EUR. Pracujem ako SZČO. Predpokladaný obrat za rok 2024 budem mať cca 35 000 EUR. Uplatňujem si paušálne výdavky.

Mám hypotéku VÚB, kde zostatok istiny je 62 500 EUR, splátka 376 EUR mesačne, zostáva splatiť 21 rokov. Potom mám stavebný úver, kde je zostatok istitny 15 200 EUR, splátka 110 EUR mesačne a zostáva splatiť 21 rokov. Vlastním dom, ktorý som dala na novo ohodnotiť znalcom pred mesiacom, ocenil mi ho na 220 000 EUR. Tento dom je založený na pôvodnej hypo.

Mám ešte lízing na IČO, zostatok istiny 6 900 EUR, splátka 142 EUR mesačne, zostáva 56 mesiacov. Tým pádom, že je na IČO nie je ho možné refincovať priamo do novej hypotéky na rodné číslo, ale v úverovom registri svieti aj na mojom rodnom čísle. To som si už overila v banke, že sa to nedá priamo refinancovať, ale musia mi ho zarátať do splátok.

Môj zámer je v januári, keď budem mať podané daňové priznanie za rok 2024, ísť do VÚB banky, kde mám pôvodnú hypotéku a žiadať o refinancovanie hypotéky spolu so stavebným úverom. Chcem žiadať o 95 000 EUR na 25 rokov s tým, že potom dodatočne vyplatím lízing, zvyšok investujem do ETF fondov. Viem, že VÚB ráta 55% z obratov pri SZČO a 100% výšku výživného na deti.

Sú moje prepočty správne a mohlo by to takto vyjsť?

Ak by náhodou neschválili 95 000 EUR, môžu mi automaticky ponúknuť nižšiu sumu v rámci jednej žiadosti?

Pôvodnú hypo aj stavebný úver mám s exmanželom ako spoludlžníkom a potrebujem ho odtiaľ dostať preč.

Ďakujem

Dobrý deň,

vyšlo by Vám to aj vo VÚB banke a aj v SLSP (ideálne je si potom porovnať, ktorá banka bude mať v čase žiadosť lepšie podmienky). Zároveň treba mať živnosť otvorenú najneskôr od 01.07.2024. Ak by ste mali dobré daňové aj za minulý rok (aspoň cca 29 000 EUR obrat), viete to riešiť v rámci SLSP už aj teraz.

Jakub Vojčik - Finančný konzultant
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0944 214 816
web: www.reylon.sk