Umožní banka presun hypotéky?

Zodpovedané
14. okt 2024

Dobrý deň,

s mužom máme 4 byty, z toho v jednom bývame a 3 máme na prenájom. Na všetky byty je hypotéka. Rozmýšľame do budúcna nad kúpou domu a chceli by sme teda jeden z bytov oddlžiť. Teda hypotéku preniesť na iný byt. Byty majú oveľa vyššiu hodnotu ako je aktuálny zostatok hypotéky. Ja som aktuálne na rodičovskej dovolenke ešte cca 2 roky a fix na dvoch bytoch nám končí budúci rok.

Je možné, že banka umožní presun hypotéky?

Alebo to budú brať ako nový úver a budú chcieť doložiť potvrdenie o plate?

V podstate máme zostatok na jednom byte 70 000 EUR a chceme túto hypo presunúť na druhý byt, kde je zostatok 40 000 EUR. Byt má podľa znaleckého hodnotu 190 000 EUR. Nebránime sa ani odísť do inej banky, len neviem či záleží od banky ako to bude posudzovať a či je to vôbec možné.

Mohli by sme aj hypotéku splatiť, ale to nechceme, keďže chceme mať čo najviac voľných zdrojov pre prípad kúpy domu. Toto jediné riešenie ma napadlo, ale rada si nechám poradiť ako sa dostať k peniazom od banky.

Ďakujem

Dobrý deň,

nebudú to brať v banke ako nový úver, no väčšinou si chce banka nechať hodnotnejšiu nehnuteľnosť v zábezpeke. Čiže ak je o dosť nižšia hodnota nehnuteľnosti, na ktorú chcete hypotéku preniesť oproti tej, kde ju aktuálne máte, nemusia Vám v banke vyhovieť. Ak je to veľmi podobné alebo naopak je hodnota tej nehnuteľnosti, na ktorú chcete hypotéku preniesť vyššia, tak v tomto prípade by s tým nemal byť problém. Stačí zaplatiť poplatok za zmenu úverovej zmluvy.

Samozrejme je tam potom otázka, kde máte aktuálne hypotéky a či by ste v nejakej inej banke dostali lepšie podmienky potom ku koncu fixácie. Je mi to ťažké takto vyhodnotiť, pretože nemám všetky potrebné informácie. Najlepšie by bolo keby ste mi napísali na mail detaily k Vašej situácii a poradil by som vám potom presnejšie, čo by som robil ja na Vašom mieste.

Jakub Vojčik - Finančný konzultant
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0944 214 816
web: www.reylon.sk