Účelový úver na auto verzus financovanie na pätiny. Čo je výhodnejšie?

Zodpovedané
17. júl 2023

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom auta. Priateľ je SZČO a zvažujeme kúpu nového auta Hyundai alebo Kia.

Je výhodnejšie zobrať z banky účelový/bezúčelový úver + 20% vlastné zdroje, alebo je výhodnejšie financovanie na pätiny priamo od predajcu, prípadne autoleasing?

Hodnota auta je 17 000 eur, chceli by sme na obdobie max. 3 rokov s akontáciou 20%.

V ktorom prípade by sme čo najmenej preplatili počas doby 3 rokov?

Ďakujem

Dobrý deň,

všetko to záleží hlavne od toho, aký by ste dostali úrok pri jednej aj druhej možnosti. Ak by ste mali dajme tomu úrok rovnaký, tak viac by sa vám oplatila tá možnosť na pätiny, pretože v tomto prípade viete ešte do doby zaplatenia všetkých peňazí tie zvyšné zhodnotiť.

Ak by bol úrok výraznejšie nižší pri nejakej možnosti, tak by som si zvolil možnosť s nižším úrokom.

Jakub Vojčik - Finančný konzultant
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0944 214 816
web: www.reylon.sk