Spoločná nehnuteľnosť a hypotéka. Berú dlh na seba obidve osoby?

Zodpovedané
19. feb 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom našej situácie. Dve osoby idú kupovať nehnuteľnosť 50 na 50. Jedna osoba to vie zafinancovať bez hypotéky a druhá osoba berie hypotéku.

Berie hypotéku na spoločnú nehnuteľnosť na seba iba tá druhá osoba, alebo keďže sa jedná o spoločnú nehnuteľnosť tak obe osoby podpisujú dlh?

Ďakujem

Dobrý deň,

aj keď len jedna osoba bude brať hypotéku, tak musí druhý majiteľ súhlasiť so založením svojho 50% podielu k nehnuteľnosti (podpísať teda záložnú zmluvu).

Aby ta druhá osoba, resp. nehnuteľnosť pri hypotéke a ručenia dlhu nefigurovala vôbec (ani na záložných zmluvách), mala by sa pre tieto účely založiť iná nehnuteľnosť.

Pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk