Som SZČO a nemám 2. pilier a ani 3. pilier. Mala by som si ich založiť?

Zodpovedané
9. nov 2023

Dobrý deň,

dva roky som SZČO s ročným príjmom do 20 000 EUR. Všade čítam o druhom a treťom pilieri, ja nič také založené nemám. Platím odvody do SP a do VŠZP. Mám 44 rokov, 3 deti.

Druhý rok si odkladám po 20 eur mesačne v EIC fondoch.

Mala by som uvažovať nad druhým a tretím pilierom?

Ďakujem

Dobrý deň,

2. pilier by sa Vám určite oplatil, avšak ten sa dá založiť len do veku 40 rokov.

3. pilier sa Vám oplatí len v prípade, že Vám do neho prispieva zamestnávateľ. Ak tomu tak nie je, je zbytočné si odkladať tam na dôchodok. Je viazaný na dôchodkový vek, je tam nižšie čisté zhodnotenie ako v EIC fondoch (ak je správne nastavená stratégia), podlieha štátnym zásahom.

Ak máte peniaze navyše mesačne, určite odporúčam len viac investovať cez EIC (ale no záleží akú máte stratégiu a či to máte správne nastavené). Ak by ste chceli skontrolovať danú stratégiu a náš komentár k nej, čo si o tom z odborného pohľadu myslíme, pokojne nám napíšte na mail a urobíme Vám zdarma analýzu.

Jakub Vojčik - Finančný konzultant
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0944 214 816
web: www.reylon.sk