Som na dlhodobej PN a máme hypotéku. Čo budem mať preplatené?

Zodpovedané
27. sep 2021

Dobrý deň,

som na dlhodobej PN a máme hypotéku v Prima banke. Máme aj poistenie súbor typu A a tam patrí aj dlhodobá PN.

Akú sumu mám čakať pri takej poistke?

Čo vlastne preplácajú?

Preplácajú časť splátky úveru?

Ďakujem

Dobrý deň,

je potrebné doručiť banke podklady, že ste aktuálne na PN, resp. že budete dlhodobo PN (je tiež možné, že banka bude chcieť aj každý mesiac potvrdenie, že PN trvá). Neviem Vám však presne povedať aké sú podmienky. Spravidla, ak je súčasťou balíka PN, tak pri akceptácii poistnej udalosti banka prepláca určité obdobie celú splátku.

Skúšal som pozerať na internete podmienky, avšak nie som si istý, či som našiel aktuálne znenie, resp. podmienky, ktoré sa týkajú práve Vášho poistenia. V rámci nájdených podmienok som sa dočítal, že preplácanie nastane až, keď budete PN 60 a viac dní. Toto je bežné aj v iných bankách, resp. pri obdobných poisteniach, že PN a preplácanie splátok je možné až po určitom období nepretržitej PN.

Odporúčal by som Vám toto konzultovať priamo s pobočkou, ktorá Vám hypotéku poskytla, prípadne s hypotekárnym špecialistom alebo finančným sprostredkovateľom, ktorý Vám hypotéku riešil.

Prajem skoré zotavenie

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk