Schvália nám hypotéku, keď som ja ešte na rodičovskej dovolenke?

Zodpovedané
27. jún 2024

Dobrý deň,

s manželom chceme hypotéku. Boli sme sa informovať v banke. Máme 3 deti: 6-ročné, 5-ročné a 10-mesačné. Manžel pracuje na dobu neurčitú, v čistom má mesačne 1200 EUR. Ja som iba na rodičovskom. V banke nám pani vypočítala 102 000 EUR.

Aby nám to vychádzalo, že mi stáhnu môj starý úver, ktorý sme dlžní ešte 12000 EUR. Rodinný dom, na ktorý si chceme brať hypotéku stojí 90 000 EUR. V banke nám povedali, že potebujeme znalecký posudok, ktorý už máme. Celková hodnota nehnuteľnosti tam vyšla ešte väčšia ako zaň pýtajú.

Schvália nám hypotéku?

Mesačne neplatíme nič, nemáme žiadne výdavky. Teda iba stravu a oblečenie deťom.

Ďakujem

Zdravím.

Hypotéku by ste dostali medzi 65 až 70 tisíc eur. Totiž jedna z podmienok v banke je maximálna mesačná splátka na splácanie všetkých úverov. Ak má manžel 1200€ v čistom a vy rodičovský príspevok (nie materskú), pričom z nej sa vám akceptuje maximálne 345€ mesačne, máte príjem dokopy 1545€ mesačne. Od toho sa musia odpočítať životné minimá na vás oboch + deti, pričom od 01.07. sú životné minimá vyššie. Po odrátaní vám ostane cca 690€, od ktorých sa musí odrátať povinná rezerva 40%, teda zvyšuje cca 415€ mesačne na splátky všetkých úverov. Z toho vám vyjde okolo 70 000€, pričom by ste z týchto peňazí museli vyplatiť všetky aktuálne úvery a zvyšok do tých 90 000€ doplatiť z vlastných zdrojov.

Jakub Vojčik - Finančný konzultant
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0944 214 816
web: www.reylon.sk