S akou hypotékou by sme mohli počítať?

Zodpovedané
1. aug 2023

Dobrý deň,

s partnerom hľadáme bývanie. Ja mám 34 a on 36 rokov, máme spolu 3 deti a príjem okolo 2000 eur, ak sa ku tomu počíta daňový bonus a príspevok na dieťa. Nasporené máme 9000 eur.

V akej výške by nám vyšla hypotéka?

Ďakujem

Dobrý deň,

daňový bonus sa do toho bohužiaľ nezarátava. Je teda nutné to odpočítať z čistého príjmu a následne vám budem vedieť prepočítať maximálnu výšku hypotéky. Keďže má partner 36 rokov, ideálne pre vás by bolo vybrať si banku so splatnosťou hypotéky na 30 rokov, a teda nie tú, ktorá má splatnosť iba do 65-ky. Tam vám totiž vyjde nižšia výška hypotéky (ČSOB banka a 365 banka, zvyšné majú hypotéku do 70-tky).

Rovnako tak záleží od toho, aký priemer vám vyjde vyšší - či priemerný príjem za posledných 6 alebo posledných 12 mesiacov (SLSP, Tatra banka a Unicredit pozerá 12 mesiacov, zvyšné posledných 6).

Keďže máte nasporených "len" 9 000 €, bude ideálne riešiť banku, kde by ste vedeli získať čo najväčšie percento financovania (nie 80% ako je štandard. ale ideálne 90%, to však záleží od viacerých faktorov - či ide o prvé bývanie, v akej lokalite bude nehnuteľnosť, aké máte vzdelanie a podobne).

Pokojne mi napíšte do mailu váš čistý príjem bez daňového bonusu a prípadne aj zvyšné faktory, ktoré som spomenul vyššie a detailne vám to prepočítam, aby ste vedeli aké máte možnosti na trhu.

Jakub Vojčik - Finančný konzultant
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0944 214 816
web: www.reylon.sk