Rozvod a hypotéka. Aké mám možnosti?

Zodpovedané
21. nov 2020

Dobrý deň,

potrebovala by som poradiť ohľadom hypotéky. Rozhodla som sa pre rozvod a manžel chce byt predať. Keďže ja som doma s chorým synom, on je autista a epileptik nerada by som byt predávala. Hypotéku máme do roku 2041, splácame ju už približne 10 rokov.

Ak by som sa rozhodla prevziať na seba celú hypotéku a vyplatiť manžela, aká suma sa vypláca. Ja tomu rozumiem tak, že keďže byt stále nie je náš, pretože je tam hypotéka tak ho mám vyplatiť zo sumy, ktorú už sme splatili za tých 10 rokov.

Ak dobre viem banka, tak tiež nemusí súhlasiť s tým, že budem sama splácať hypotéku keďže som na materskej. Ale s tým by mi pomohli rodičia, ktorí by boli spoludĺžnikmi.

Aké sú moje možnosti?

Bolo by radšej lepšie byt predať?

Nie je tam nejaká poľahčujúca okolnosť, keďže sa starám a chorého syna?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

v prvom rade ma veľmi mrzí Vaša situácia a to najmä preto, že ani vo Vašom prípade, kedy sa staráte o chorého syna, nie je pre splácanie hypotéky alebo riešenie takejto situácie z pohľadu banky poľahčujúca okolnosť, ktorá by Vám zaručila menej zaťažujúce riešenie.

V takomto mimoriadnom prípade sa samozrejme môžete na banku obrátiť, štandardne sa však siaha po dočasných návrhoch, ktoré nie sú riešením (napr. odklad splácania na niekoľko mesiacov a pod.)

Úplne najlepšia možnosť je sa rozumne dohodnúť, ale chápem , že to nemusí byť jednoduché a v praxi som videl mnohokrát, že sú to ťažké chvíle. Vždy, ak sa manželia-rodičia dohodli, bolo to nielen lepšie pre celú rodinu, ale aj finančne výhodnejšie ako súdne "ťahanice".

Tiež by som Vás poopravil, aj keď máte na byt hypotéku, byt je Váš, teda vlastníte ho predpokladám spoločne s manželom. Tu je v prvom rade dôležité dohodnúť sa s manželom na riešení. Určite by bolo dobré, ak by ste dokázali spoločne s manželom zohľadniť aj potreby Vášho syna a našli ste spoločne ústretové riešenie - hlavne pre neho. Držím Vám v tom palce, aby ste túto tému skúsili ešte určite rozumne prebrať.

Riešením by samozrejme bol aj predaj nehnuteľnosti. Otázka je, koľko by ste získali, keď z kúpnej ceny odrátate ešte zostatok hypotéky a ešte si to čo ostane budete deliť. Možno toto môže byť aj rozumný argument, keď to spoločne s manželom dáte do čísiel. Môže byť vhodnejšie byt ponechať a len sa dohodnúť na tom, že budete splácať spoločnými silami. Neprídete tak o nehnuteľnosť, kedy by ani Váš manžel predajom nehnuteľnosti nemusel získať až tak vysokú čiastku v tejto chvíli.

V prípade, ak sa rozhodnete, že by ste od neho jeho podiel odkúpili alebo zmluvne vysporiadali vlastníctvo, je potrebné si uvedomiť, že pravdepodobne budete musieť manželovi nejakú čiastku zaplatiť. Koľko to bude je na vzájomnej dohode (verím, že sa podarí zohľadniť aj situáciu so synom). Keďže nevieme koľko to bude a aká je hodnota nehnuteľnosti a zostatok Vašej hypotéky, nedá sa teraz povedať, či by riešením bolo, že by ste si zobrali hypotéku. Vysporiadanie vlastníctva však neznamená automaticky aj vysporiadanie súčasného úveru, na ktorom je aj manžel spolužiadateľ. Ak by ste sa rozhodli hypotéku zároveň na seba prevziať, toto by malo byť zohľadnené aj v znížení očakávania na výšku ceny podielu. Banka tiež bude posudzovať, či vydá súhlas na odstránenie manžela ako spolužiadateľa - bude sa posudzovať, či Váš príjem je pre splácanie dostačujúci.

Odporúčam Vám, ak sa neviete s manželom dohodnúť na riešení, ktoré by bolo pre Vás a pre syna vhodné, aby ste zvážili využitie aj súdnej cesty. Tam sa zohľadní určite aj starostlivosť o choré dieťa a skutočnosti, ktoré majú pozitívny alebo negatívny vplyv na syna. Bude sa riešiť aj vysporiadanie majetku s prihliadnutím na všetky relevantné fakty a závažné skutočnosti.

Ťažko sa mi hľadá pre Vás riešenie, nakoľko možností je viac a nepoznám všetky detaily. Rozhodne by Vám pomohla najmä právna konzultácia.

Držím palce.

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk