Prídeme o daňový bonus za zaplatené úroky pri refinancovaní hypotéky?

Zodpovedané
13. jún 2021

Dobrý deň,

už druhý rok sme dostali daňový bonus za zaplatené úroky.

Ak by sme tento rok chceli refinancovať úver v inej banke, bude sa to posudzovať ako nový úver a prídeme o nárok na bonus?

Je to totiž jeden z faktorov, ktorý chceme vziať do úvahy pri prepočtoch, či sa nám oplatí úver refinancovať.

Ďakujem

Dobrý deň,

ak bude účelom novej hypotéky refinancovanie starej, tak prídete o daňový bonus.

Ak sa teda rozhodnete hypotéky refinancovať, tak na nový refinancovaný úver sa daňová úľava vzťahovať nebude.
Môžete si o tom prečítať aj tu https://www.fingo.sk/blog/danovy-bonus-na-uroky... alebo trošku odbornejšie o daňovom bonuse popisuje aj p. Mihál tu https://www.relia.sk/Article.aspx?ID=274.

V každom prípade je to len o matematike 🙂. Určite, ak budete zvažovať refinancovať, by mal byť novší úver oveľa výhodnejší (sadzba, poplatky a pod.). Tiež sa pozrite nielen na daňový bonus, ale či pri vyplácanej hypotéke nevznikne poplatok za predčasné splatenie, resp. či banka, kam pôjdete, tento poplatok nezahrnie do výšky refinancovaného zostatku, čo samozrejme opäť výhodnosť riešenia naštrbí. Možno banka tento poplatok priamo preplatí (ideálne tak, aby sa nestala výška poplatku ďalšou čiastkou, ktorá sa bude úročiť aj keď výhodnejším úrokom, ale naviac).

No a v neposlednom rade si treba uvedomiť, že refinancovaním sa tak trošku spomaľuje splácanie úroku a istiny v pozadí úveru - pretože v prvých splátkach má banka vždy viac úroku v splátke ako istiny, ktorú splácate. Ak toto všetko pekne zhodnotíte v matematickom modely a porovnáte si pre a proti, tak sa môže aj oplatiť stále refinancovať - ukážu to čísla.

Ešte by som chcel pridať jeden ľudský dôvod, kedy sa refinancovať môže oplatiť a to nie je samotné preplácanie či strata bonusov. Ale napr. mať oveľa (myslím výraznejšie) nižšie mesačné náklady, ktoré Vám dovoľujú napr. viac sporiť deťom, alebo si bez ďalších úverov dopriať peknú dovolenku každý rok či skrášľovať záhradu. Mať aj nižšie náklady na život z pohľadu mesačného rozpočtu, môže otvoriť mnohé možnosti. Je to najmä o prioritách a o tom, ako si to Vy predstavujete.

Prajem pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk