Prečo musíme pri predčasnom splatení úveru platiť aj úroky?

Zodpovedané
19. aug 2021

Dobrý deň,

rozhodli sme sa vyplatiť úver o rok skôr. Úver končí v 9/2022. Boli sme v banke, kde nám dali zostatok úveru a ostala som nemilo prekvapená, lebo nám k sume zarátali aj úroky za rok 2022. Takže musíme vyplatiť celé úročné obdobie.

Prečo je tomu tak?

Ďakujem

Dobrý deň,

toto nie je určite štandardný postup a neviem sa k tomu vyjadriť. napr. pri hypotéke je bežné, že mimo výročia fixácie sa pri predčasnom splatení platí pokuta - cca 1% zo zostatku úveru (samozrejme bez úrokov).

Tak neviem, či táto "pokuta" Vám bola odkomunikovaná ako doplatenie úrokov? Pri spotrebných úveroch do 10 000 EUR by dokonca nemal byť žiaden poplatok, ak je to viac, tak poplatok sa pohybuje medzi 1% - 0,5% zo zostatku.

Ak Vám banka dá predčasné splatenie, tak tam je napísané za čo to je - tam si môžete porovnať, či Vám niekto náhodou na pobočke zle nevysvetlil náhodou poplatok za predčasné splatenie.

V banke máte právo riešiť aj reklamáciu, tu som to cca spísal aké sú možnosti - napr. https://www.finporadna.sk/problem-s-financnou-s....

Pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk