Povolené prečerpanie a hypotéka. Dostala som sa do úverového registra?

Zodpovedané
10. jún 2024

Dobrý deň,

s priateľom budeme v dohľadnej dobe riešiť hypotéku na výstavbu domu. Problém však spočíva v tom, že pred tromi rokmi, keď som bola z nejakých osobných dôvodov vo finančnej tiesni, som bola v priemere každý tretí mesiac v povolenom prečerpaní s tým, že toto bolo na ďalší mesiac banke riadne uhradené, respektíve si platbu banka automaticky stiahla aj s úrokmi. Podotýkam, že na účte mám povolené prečerpanie 750 EUR, z ktorého bola vždy čerpaná len malá čiastka, nie plná výška “úveru”, a teda nikdy na účte nevzniklo nepovolené prečerpanie ani len poplatkami.

Zároveň som si v tom čase zriadila kreditnú kartu kvôli nulovému poplatku za vedenie účtu. Mala som nastavený minimálny úverový rámec s tým, že čiastka, ktorú som vyčerpala, bola každý mesiac riadne hradená len prostredníctvom minimálnej splátky, nie úhradou celej dlžnej sumy. Celú dlžnú sumu som uhradila až pred zrušením KK.

Ako som spomínala vyššie, tým, že chceme riešiť hypotekárny úver, KK som zrušila, povolené prečerpanie pôjdem taktiež zrušiť (v povolenom prečerpaní som nebola 2, 3 roky), iné záväzky ani povinné platby či dlhy aktuálne nemám, ani som nikdy nemala a ani priateľ.

Mohla som sa týmito situáciami dostať do úverového registra?

Boli by to dôvody na zamietnutie hypotéky?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

určite si nemyslím, že by toto bol dôvod na zamietnutie hypotéky. Ak ste všetko uhrádzali načas a banka Vás neupomienkovala, bude to v poriadku aj pri žiadosti o hypotéku.

Môžete mi prípadne napísať na mail bližšie info k Vášmu prípadu, nech Vám skontrolujem aj ostatné faktory na priechodnosť hypotéky + Vám môžem urobiť porovnanie všetkých bánk, nech si vyberiete tú, kde Vám poskytnú najlepšie podmienky z hľadiska poplatkov a úroku.

Jakub Vojčik - Finančný konzultant
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0944 214 816
web: www.reylon.sk