Potrebujem 20 000 EUR. Je lepšie vziať hypotéku alebo úver?

Zodpovedané
30. júl 2024

Dobrý deň,

dom, ktorý plánujem kúpiť stojí 210 000 EUR. V hotovosti mám 190 000 EUR a zvyšok potrebujem dofinancovať.

Je lepšia hypotéka alebo úver?

Kde je menej papierovačiek?

Kde menej preplatím?

Akú zvoliť fixáciu?

Ktorá banka aktuálne poskytuje najvýhodnejšie hypo?

Ďakujem

Dobrý deň,

menej papierovačiek je určite pri spotrebnom úvere, no a nižšia preplatenosť je ale pri hypotéke. Je však dôležité, aby bola hypotéka tiež na toľko rokov čo sa týka splatnosti ako spotrebný úver aby bola nižšia preplatenosť. Záleží teda hlavne na tom, či chcete mať čo najnižšiu mesačnú splátku, čo najnižšiu celkovú preplatenosť alebo čo najmenej papierovačiek. Nižšie Vám dám príklady pre porovnanie:

Hypotéka na 8 rokov s úrokom 4,5%: Splátka cca 250 EUR mesačne + preplatenosť na úrokoch približne 3 850 EUR.
Spotrebný úver na 8 rokov s úrokom 7,2%: Splátka cca 275 EUR mesačne + preplatenosť na úrokoch približne 6 370 EUR.
Hypotéka na 30 rokov s úrokom 4,5%: Splátka cca 100 EUR mesačne + preplatenosť na úrokoch približne 16 480 EUR.

Fixáciu by som si zvolil podľa banky. Niekde je lepšia na 3 roky, niekde na 4, niekde na 5, ťažko povedať. Všeobecne by som si vybral fixáciu, kde je čo najnižšia úroková sadzba. Ak je rovnaká sadzba na viacerých druhoch fixácie, tak by som si zvolil tú najdlhšiu fixáciu.

Jakub Vojčik - Finančný konzultant
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0944 214 816
web: www.reylon.sk