Poradíte sporenie s viazanosťou na dva roky?

Zodpovedané
16. jún 2021

Dobrý deň,

moji rodičia predali byt a chceli by bezpečne investovať svoje peniaze. Rozmýšľame o termínovanom vklade s viazanosťou na 2 roky, nakoľko o dva roky plánujeme vstavať dom.

Čo by sa nám najviac oplatilo?

Musí to byť bez rizika.

Ďakujem

Dobrý deň,

vzhľadom na Váš zámer, kedy očakávate výstavbu za 2 roky nie je z môjho pohľadu príliš veľa lepších možností ako využiť obyčajný termínovaný vklad, resp. kombináciu s bežnými sporiacimi účtami, kde do určitej výšky (záleží od banky - napr. do 50 000 EUR) je možné získať lepšie úročenie. Pri garantovaných vkladoch a sporeniach sa však bavíme o pomerne nízkych sadzbách, čo však pri vyššej čiastke môže byť celkom fajn, kým peniaze budú čakať na výstavbu.

Nejaké extra výhodné zhodnocovania bez akéhokoľvek rizika (ako píšete chcete bez rizika) neočakávajte - čomu však rozumiem, tiež mám teraz na sporiacom účte vyššiu čiastku, ktorá sa postupne počas výstavby míňa a tá nie je nejako extra zhodnocovaná - dôležité však je, že je bezpečne uložená a využíva sa na dôležitý účel, pri ktorom viazanosť alebo vyššie riziko znamená vyššiu šancu strát.

Určite si pri vyberaní možností vždy overte pokuty v prípade potreby vybrať peniaze pred ukončením viazanosti. Ak by ste sa rozhodli nejakú čiastku zhodnocovať aj s určitou mierou rizika, tak určite by to mala byť čiastka, ktorá by Vás úplne nebolela, ak by bolo potrebné ju nechať zhodnocovať dlhšie.

Držím palce, až sa hlavne o 2 roky úspešne podarí postaviť 🙂

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk