Poradíte nám ohľadom poistenia pri hypotéke?

Zodpovedané
21. mar 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom našej situácie. Ak zoberieme s manželom hypotéku 50000 eur, chceli by sme uzavrieť životnú poistku obidvaja, máme ju uzavrieť na polku čiže 25000€ ja a 25000 on alebo aj on na 50000 aj ja na 50000€. Ide o to keby sme nemohli z akéhokoľvek dôvodu splácať hypotéku.

Poistení chceme byť obaja.

Aké sú výhody a nevýhody?

Čo by bolo najvhodnejšie?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

bez bližšej finančnej analýzy a pochopenia Vašich priorít sa k tomuto nedá úplne dobre vyjadriť. Nemusí byť ani zlé uvažovanie, vykrytia 50% z pohľadu každého z Vás. Rozhodne by bolo vhodné mať aj inú finančnú rezervu (nielen poistenie) alebo ju strategicky vytvárať v určitej miere.

Tiež poistenie väčšinou nekryje všetky možnosti, keby ste nemohli z AKÉHOKOĽVEK dôvodu splácať hypotéku. Je teda potrebné porovnať a zohľadniť aj rôzne krytia (nielen z pohľadu výšky, ale aj rôznych prípadov - choroba, úraz, strata zamestnania a pod.). Ujasniť si čo presne Vám poistka bude kryť a za akú cenu. Tiež sa pozrite napr. na výluky z poistenia (teda čo poistka napr. nekryje).

Ak to teda zhrniem, najvhodnejšie je sa v rozumnej miere poistiť podľa mňa najmä na tzv. veľké poistné riziká (ako je smrť jedného z Vás, invalidita či veľmi vážny úraz/y), ktoré výrazne zasiahnu schopnosť splácať úver.

Zároveň, keďže takmer žiadna poistka nedokáže kryť všetko (resp. tie najkomplexnejšie poistenia sú aj dosť drahé), je rozumné vytvárať si aj rezervu sporením (prípadne aj kombináciou s dlhodobým investovaním), kedy tieto prostriedky môžete využiť pri AKOMKOĽVEK riziku, ktoré by Vás postretlo.

Pre lepšiu radu by bola vhodná detailná konzultácia - ak by ste chceli využiť priamo moje služby, môžete napísať na mail. Určite sa s niekým detailnejšie poraďte a zhodnoťte alternatívy (aj v kombinácii s vytváraním rezervy mimo poistenia).

Pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk