Dobrý deň,
chcela by som sa poradiť ohľadom financovania domu a pozemku. S priateľom si pomaly začíname šetriť, aby sme mali našetrených aspoň 20% a aby nám vôbec schválili hypotéku. Tú však narážam na moje dezinformácie.
V prípade, že by sme si zobrali úver, aby sme tých 20% už mali ako vlastné prostriedky na účte, aby banka videla, že tam prostriedky sú.
Je podstatné, či by bol tento úver v tej iste banke, v ktorej by sme chceli hypotéku?
Je nevýhodou, keď banka uvidí, že sú tam finančné prostriedky z úveru?
Zohľadňuje sa to a sú s tým problémy potom v získaní hypotéky?
Neviem si predstaviť, že ak cena domu spolu s pozemkom vychádza nejakých 130 000 eur, tak ako si človek môže našetriť 20 percentnú sumu len odkladaním a nie nejakým spotrebným úverom.
Ak osoba založí pozemok, keď už teda mu banka poskytne financie na kúpu musí mať znovu ďalších 20% na to, aby získal hypotéku na výstavbu domu?
Ďakujem
Dobrý deň,
asi by bola fajn aj komplexnejšia konzultácia. Skúsim aspoň zodpovedať Vaše otázky všeobecne.
20% banka nekontroluje, či máte na účte, ale samozrejme, že je fajn, ak máte vlastné zdroje k dispozícii aspoň v tejto výške. Prípadne môžete na to použiť aj iný úver ako hypotéku.
Nie je podstatné, či budete mať úver v tej istej banke. Môžete mať hypotéku v jednej banke, spotrebný úver alebo úver stavebnej sporiteľne inde. Občas dostanete zvýhodnenú ponuku ku schválenej hypotéke, že si môžete zobrať napr. spotrebný úver s nižšou sadzbou k hypotéke. Je to však v opačnom garde - najskôr banka posúdi hypotéku a potom Vám môže ponúknuť výhodnejšie financovanie nad rámec hypotéky.
Kde sa zohľadňuje to, ako budete financovať tých povedzme 20%, tak to je na mesačnej úverovej zaťaženosti, resp. celkovej úverovej zaťaženosti.
Môže sa stať, že ak Vaše príjmy nie sú dostatočne vysoké, tak ďalší úver mimo hypotéky Vám môže skomplikovať aj možnú výšku hypotéky (práve dofinancovanie je to, čo treba dnes lepšie premyslieť, ako samotnú hypotéku). Dá sa to ošetriť, ale je vhodné sa k tomu ešte poradiť.
To, že píšete, že si neviete predstaviť, že si niekto našetrí sumu 20% alebo viac na kúpu, alebo výstavbu nehnuteľnosti sa skutočne v praxi až tak často dnes nedeje. Avšak sú aj prípady, kedy majú aj oveľa viac k dispozícii. Napr. v posledných 10 rokoch, ak niekto vhodne investoval pravidelne 200 EUR, tak dnes mohol mať k dispozícii čiastku okolo 35 000 EUR. V každom prípade, málo mojich klientov má k dispozícii 20% vlastných zdrojov. Riešime financovanie teda inými spôsobmi - ak je napr. rodičovská nehnuteľnosť, vieme ju využiť tak, aby sa aj celá čiastka na výstavbu domu prefinancovala cez hypotéku/hypotéky. Prípadne sa využíva úver stavebnej sporiteľne alebo spotrebný úver. Treba to však vždy vhodne prerátať a zohľadniť aj platné obmedzenia Národnej banky Slovenska. Dnes už si nemôžete nabrať úvery tak jednoducho.
K tomu poslednému dotazu sa neviem úplne dobre vyjadriť. Napr. ak by ste priamo už potrebovali kupovať pozemok cez hypotéku a zakladali by ste práve tento pozemok, tak ešte nie je ani isté, že získate 80% z kúpnej ceny, resp. z hodnoty. Môže sa stať, že banka posúdi pozemok a dá Vám len 70% alebo 60% z hodnoty pozemku hypotéku.
Ak by ste to chceli lepšie a detailnejšie prekonzultovať, napíšte mail. Prípadne si vieme urobiť videokonzultáciu.
Prajem pekný deň
Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk