Poradíte mi ohľadom úveru počas materskej?

Zodpovedané
27. máj 2020

Dobrý deň,

mám 21 rokov, som slobodná. Keď som si brala úver, tak som zarábala a mala som pravidelný príjem. Ostala som tehotná a keď ma zamestnávateľ prepustil, tak nebolo možné platiť naďalej splátky za úver. Bola som v nemocnici.

Znížila som si to na pol roka na 22 eur približne. No po pol roku by mi malo prísť navýšenie na splátky každý mesiac cca 80 eur.

Mám možnosť nechať dlhodobejšie znížený tento úver, alebo ho pozastaviť s tým, že nemám taký príjem?

Sama neviem, či mi vôbec vyjde materská. Idem z ochrannej lehoty a tá neviem či bude dodržaná. Robila som na dohodu.

Čo mi v tejto situácii pomôže?

Ďakujem

Dobrý deň,

najrozumnejšie bude komunikovať priamo s bankou. Ak to dobre chápem, využili ste odklad splátok na 6 mesiacov. Teraz počas pandémie banky umožnili ľuďom odklad až na 9 mesiacov - https://www.finporadna.sk/odklad-splatok-pocas-.... Pri komunikácii s Vašou bankou Vám dajú vyrozumenie, či by bolo možné odklad predĺžiť.

Úver, ktorý ste si zobrali by ste mali samozrejme po ukončení odkladov začať splácať. Ak to nie je možné, opätovne je potrebné komunikovať s bankou, ktorá Vám môže stanoviť individuálny splátkový kalendár.

Táto situácia, prípadne aj ústretové riešenie od banky vo forme menej zaťažujúceho splátkového kalendára, Vám však na niekoľko rokov poškodí Vašu úverovú históriu. Ak by ste do budúcna potrebovali aj po zlepšení Vašej finančnej situácie riešiť napr. hypotéku na bývanie, bude to veľmi problematické.

Ak je to možné, obráťte sa aj na pomoc od rodiny či známych radšej skôr, než dôjde k vážnejšiemu omeškaniu splácania. Tiež bude možno potrebné hľadať cestu k získaniu príjmu aj počas materskej - napr. formou čiastočného úväzku. Overiť si, či máte nárok na materskú, môžete priamo na pobočke Sociálnej poisťovne.

Viem, že to nebude jednoduché, ale komunikovať s bankou a riešiť situáciu sa pokúste čím skôr.

Držím palce

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk