Poradíte mi garantované sporenie pre deti?

Zodpovedané
27. jan 2021

Dobrý deň,

mám tri deti vo veku 0, 3 a 6 rokov.

Poradíte mi produkt na sporenie?

Fondov sa bojím a tie spojené s poistením sa mi zdali dosť nevýhodné. Viem odkladať každému dieťaťu 35 eur mesačne. Chcela by som im sporiť napr. na vysokú školu a preferujem niečo garantované.

Ďakujem

Dobrý deň,

nakoľko sa fondov "bojíte" a chceli by ste vyslovene využiť niečo garantované, tak sa treba poobzerať na trhu po nejakých sporiacich účtoch.

Priznám sa, že na trhu nereflektujem nič tak zaujímavé, čo by stálo "za hriech". Teda v rámci Vami požadovanej garancie (istoty), kde by ste to dostávali formou úroku, ktorý je pravidelne pripisovaný k sporeniu. Naposledy viem, že jedna moja klientka využila sporenie v Primabanke, ktoré poskytovalo celkom dobré podmienky (garantované), pričom zároveň ona bola u nich aj klient a teda využívala aj tak ďalšie doplnkové služby (aj ich bežný účet), ktoré boli doplnkovými podmienkami získania bonusového úroku. Nevýhoda sporenia bola, že sa to nedalo riešiť až na tak dlhé obdobie (myslím, že max na 24 mesiacov).

Osobne pri dlhých horizontoch, ktoré asi aj Vy chcete pre svoje deti, ak to dobre chápem, má stále zmysel zvážiť aj "neragantované" investičné sporenie. Ak by ste sa "odosobnili" od toho, že chcete odkladať každému dieťaťu na jeho meno, tak môžete kľudne rátať, že viete sporiť cca 100 EUR mesačne. Túto čiastku rozdeľte na niečo garantované a zvážte možnosť aj investičného sporenia - napr. 50% na 50% (pri viac ako 10 ročnom horizonte, môže byť zaujímavé napr. sporenie cez Finax - pozrite tu https://www.finax.eu/sk).

Prípadne, ak ste niekde z okolia Žiliny, máme tam kanceláriu, napíšte/zavolajte, môžeme sa na to pozrieť spoločne.

Pekný deň.

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk