Počíta sa v 365 banke materská do príjmu pri žiadosti o hypotéku?

Zodpovedané
27. feb 2022

Dobrý deň,

mám otázku ohľadom hypotéky. Som tehotná, pracujem normálne na zmluvu na dobu určitú, ktorá mi končí v septembri 2022. V polovici mája mám nastúpiť na materskú dovolenku. Môj manžel zacal v novej práci teraz 1. februára, pričom 1. mája mu skončí skúšobná doba.

Dostaneme hypotéku v priebehu mája?

Ešte kým ja nastúpim na materskú, aby mi normálne započítavali príjem zo zamestnania. Platy máme dobré obaja.

V SLSP sme sa informovali, že berú do úvahy pri hypotéke aj materskú ako príjem v plnej výške.

Ako to je s 365 bankou?

Najviac sme naklonení k hypotéke od nich.

Ďakujem

Dobrý deň,

materská sa posudzuje individuálne. Spravidla ráta banka výšku rodičovského príjmu. Avšak vo výnimočných prípadoch môže individuálne akceptovať aj vyššiu čiastku (teda vychádzať z materskej - aj keď sa jedná o dočasný príjem, kratší ako 1 rok).

Myslím, že aj vo Vašom prípade je rozumné, riešiť žiadosť vo viacerých bankách. Manželov príjem väčšina bánk bude brať do úvahy po skončení skúšobnej doby a po obdržaní min 3 príjmov. Zároveň Váš príjem sa bude posudzovať individuálne, ak budete potrebovať akceptovať vyššiu výšku ako je rodičovský príspevok (kedy do tejto výšk akceptuje opäť väčšina bánk.

Ešte uvediem, že spravidla v praxi nie je ani tak problém vybaviť hypotéku, aj keď to vychádza "len tak tak". Aj výnimky či akceptácia materskej je reálna vo viac bankách. Odporúčam však mať overené aj dofinancovanie, ak potrebujete nad rámec hypotéky.

Ak teda chýba vlastná hotovosť a idete napr. kupovať nehnuteľnosť, tak banka spravidla hypotéku schváli do výšky 80% (maximálne v lepšom prípade a to obvykle vo väčšine bánk na výnimku 90% z hodnoty nehnuteľnosti). Je rozumné mať preto vyriešené pred zaplatením rezervačnej zálohy aj "bojový plán" či vychádza dofinancovanie formou ďalšieho úveru, alebo kde sa vezmú peniaze nad rámec hypotéky.

Dávam ešte do pozornosti, že môže byť výhodné dozaložiť aj ďalšiu nehnuteľnosť kvôli financovaniu - teda rodičovskú, pretože spravidla financovanie len formou hypotekárnych úverov vychádza lepšie, ak sú príjmy nadoraz.

Držím palce

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk