Počíta sa pri posudzovaní hypotéky do čistého príjmu aj bonus?

Zodpovedané
13. jan 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom hypotéky.

Ako sa vypočíta výška príjmu?

V zmluve mám 1 250 eur v čistom, ale v máji mi chodí bonus 2000 eur spolu s výplatou. Takže na výplatu mám v máji 3 000 eur, na Nový rok okolo 1 800 eur, na Vianoce a v lete 1 500 eur.

Bonus chodí k výplate a je z neho platená daň.

Počíta sa do čistého príjmu aj bonus?

Môžem založiť rodicovskú nehnuteľnosť, na ktorú je hypotéka a je založená?

Ide o Tatrabanku.

Je možné dostať hypotéku?

Ďakujem

Dobrý deň,

banky posudzujú bonusy a odmeny individuálne, ale viete to mať započítané v rámci čistého priemerného príjmu. Záleží od banky. Využívame bežne tieto typy príjmov v žiadostiach našich klientov. Vždy si to detailne preveríme v rôznych bankách.

Ešte dôležitejšie je, aby to banka akceptovala ideálne v plnej výške. A to najmä v prípadoch, kedy potrebujete ďalším úverom dofinancovať chýbajúce peniaze nad rámec hypotéky (spravidla banky požičajú 80% z kúpnej ceny, niekedy sa podarí 90%). Ak by ste sa teda nerozhodli využiť nakoniec nehnuteľnosť doričov, tak treba buď dobrú rezervu (čo často chýba) alebo financovanie aj ďalším úverom. Vtedy je ten príjem obvykle naozaj potrebný, aby to vychádzalo čo najlepšie.

K bonusom a odmenám si banka môže vyžiadať aj dodatočne podklady. Napr. aby to potvrdilo personálne na tlačive banky, alebo si pozrú aj výpisy za niekoľko mesiacov. Tiež sa prihliada, či ide o kvartálnu alebo ročnú odmenu. Napr. ak je to kvartálna, tak si čiastku banka preráta na mesačný priemer a toto priráta k platu. Následne prebiehajú prepočty a posudzovanie podľa Vašej bonity/ratingu.

Ak teda by ste chceli financovať viac ako tých 80% z hodnoty bytu/domu čo budete kupovať, tak dá sa využiť aj nehnuteľnosť rodičov. Keďže už na ich vlastníctve je ťarcha v prospech Tatrabanky, bude potrebné na danú nehnuteľnosť opäť zobrať hypotéku v Tatrabanke (banky neakceptujú, ak je už na liste vlastníctva záložné právo inej komerčnej banky). Dôležité je však to, aby Vám banka požičala dostatok, lebo pri 2 hypotékach sa to vo viac bankách ráta trošku inak a niekedy je to prísnejšie ako 80% z hodnoty v prípade jednej hypotéky. Alebo si zoberiete 80% na jednu hypotéku aj v inej banke a zvyšok 20% druhú hypotéku v Tattrabanke, ktorou dofinancujete s pomocou založenia rodičovskej nehnuteľnosti. Vždy však odporúčam overiť si alternatívy financovania a nechať si vypracovať ponuky z viac bánk (s klientami bežne riešime 2 - 3 žiadosti súčasne).

Informácie sú len všeobecné, ak si to chcete prejsť detailnejšie, prípadne napíšte mail.

Pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk