Platí dôchodca daň z predaja, ktorú nevlastnil 5 rokov?

Zodpovedané
10. júl 2020

Dobrý deň,

chcem sa informovať ohľadom dane z predaja.

Platí dôchodca daň z predaja, ktorú nevlastnil 5 rokov?

Bude platiť aj preddavky do zdravotnej poisťovne?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

nie sú mi známe úľavy, na základe ktorých by dôchodca nemal povinnosť zahrnúť tento príjem do daňového priznania. Príjmy, resp. podmienky, kedy je predaj oslobodený uvádzam aj v tejto odpovedi v poradni: https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/financn....

Tiež finančná správa na tomto linku https://www.financnasprava.sk/sk/obcania/dane/d... uvádza povinnosti daňovníkov - dôchodcov. Aj tu je uvedené, že ak dôchodca dosiahol aj iné druhy zdaniteľných príjmov, napr. aj príjem z predaja nehnuteľnosti, podáva daňové priznanie k dani z príjmov FO typu B. Tiež sa uvádza, že čiastkový základ dane vyčíslený z tzv. pasívnych príjmov (napr. aj príjem z predaja nehnuteľnosti) nie je možné znížiť o nezdaniteľnú časť základu dane.

Ak máte informáciu, že z nejakého dôvodu by ste mohli mať úľavu a chcete si to preveriť, pre každého je najlepšie priamo kontaktovať Finančnú správu, napr. cez telefonickú infolinku 048/43 17 222. Na linke Vám zodpovedia informácie o právach a povinnostiach vo veciach daní a poplatkov.

Zároveň som ešte pre istotu overoval na zdravotnej poisťovni (konkrétne cez infolinku Všeobecnej zdravotnej poisťovne), tak rovnako aj dôchodca odvádza aj 14% do zdravotnej poisťovne.

Pekný deň.

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk