Oplatí sa viac finančná rezerva alebo mimoriadny vklad do hypotéky?

Zodpovedané
20. jan 2023

Dobrý deň,

s manželom sa nevieme dohodnúť, že či je lepšie v týchto neistých časoch mať väčšiu finančnú rezervu na účte pre prípad nepredvídaných výdavkov, alebo investovať nasporené peniaze do hypotéky. Mám na mysli investíciu v podobe jednorazového vkladu, teda okrem bežných splátok v čase, keď sa to dá bez poplatku. A to preto, aby sa znížila dlžná suma a sčasti znížila aj splátka.

Ak by bola doba ako pred pár rokmi, riešenie nám je obom jasné. Dali by sme peniaze do hypotéky. Takto sa však obávam dať tam peniaze navyše, lebo nie som si istá, aké výdavky môžme mať o rok. Manžel argumentuje tým, že jednorazový vklad je výhodný kvôli istine. Vraj je to momentálne dobré riešenie, lebo máme fixovaný úrok ešte tri roky a potom môže ísť úrok extrémne nahor. Takže je dobré znížiť to teraz čo najviac.

Oplatí sa viac finančná rezerva alebo mimoriadny vklad do hypotéky?

Koľko by mala byť finančná rezerva 5-člennej rodiny s deťmi vo veku a 2, 5 a 7 rokov?

Ďakujem

Dobrý deň,

práve sme publikovali na našu webovú stránku článok o finančnej rezerve. Pokojne si môžete aj prečítať k tomu detailnejšie informácie:

https://relyon.sk/blog/financna-rezerva-tvorba/

Ja osobne by som Vám odporúčal skôr nechať si rezervu. Prípadne niekde tie peniaze odložiť, aby sa zhodnocovali. V prípade, že sa Vám výrazne o 3 roky zvýši úrok a vy budete chcieť predčasne splatiť časť hypotéky, tak vyberiete peniaze a použijete ich na tento účel. Ak to bude v poriadku, viete tie peniaze nechať ďalej zhodnocovať a v prípade potreby použitia aj pre iných účel si ich vyberiete.

Jakub Vojčik - Finančný konzultant
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0944 214 816
web: www.reylon.sk