Oplatí sa stavebné sporenie, keď chcem dcére každý mesiac odkladať 50 - 60 EUR?

Zodpovedané
15. nov 2023

Dobrý deň,

dcére chcem odkladať 50 - 60 EUR každý mesiac prostredníctvom nejakého sporenia.

Oplatí sa stavebné sporenie cez Prvú stavebnú alebo skôr niečo iné priamo cez banku?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

nie, stavebné sporenie sa ako dlhodobé sporenie pre deti neoplatí. Majú nízke zhodnotenie, viazanosť na dobu a účel využitia peňazí a peniaze nie sú ani dostatočne likvidné, ak by ste ich náhodou potrebovali rýchlo vybrať predčasne.

Najlepšou možnosťou sú na dlhú dobu (10 a viac rokov) ETF fondy a na kratšiu dobu nejaké podielové fondy.

Odporúčam si prečítať k tomu náš článok o sporení pre deti. Sú tam porovnané všetky štandardné možnosti sporenia pre dieťa spolu so stavebným sporením: https://relyon.sk/blog/najvyhodnejsie-sporenie-...

Jakub Vojčik - Finančný konzultant
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0944 214 816
web: www.reylon.sk